سایت جامع شهید هاشمی نژاد

عنوان کتاب ها

کتاب های شهید هاشمی نژاد

مناظره دکتر و پیر

———

———

شهید هاشمی نژاد در سال 1337 کتاب مناظره دکتر وپیر را به صورت داستان می نویسدکاری که بی شک تا آن زمان میان روحانیون بی سابقه بود.گرچه محتوای کتاب که بیشتر پرسشهای نسل جوان و نوجوان درباره مسایل گوناگون دینی ،تاریخی ،فرهنگی وسیاسی است که خود می تواند دلیل توجه همگانی باشد،اما آنچه بیش از همه خوانندگان را تحت تاثیر قرار می دهد شیوه نگارشی داستانی مناظره دکتر و پیر است.

آنچه ایشان در مورد آن در این کتاب بشارت داده است یعنی بازگشت به اسلام و ایمان . که در سال 1357 یعنی 20 سال بعد با پیروزی انقلاب اسلامی رخ می دهد

 

دکتر عباسی(محقق و مصحح برخی از کتب شهید):

آن طور که بازار نشر نشان می دهد دهها بار این کتاب تا زمان تجدید چاپ شده و حتی در همان زمانی که چاپ می شود سال 37 خیلی سریع به چاپ هشتم می رسد تا آنجایی که خود ساواک جلو انتشار آنرا می گیرد. در کتاب دکتر و پیر ما با یک داستان ساده مواجه می شویم. پیری هست که نماینده یک عالم دینی محسوب می شود. و می توانیم بگوییم خود مرحوم هاشمی نژاد است. اما چون خیلی جوان بوده ترجیح می دهد یک پیر را نماد اندیشه اش قرار دهد.این پیر در قطاری با یک دکتر آشنا میشود. دکتر در این داستان نماد یک دانشگاهی نا آشنا با اندیشه های دینی است اما دانشمندی که عناد هم ندارد دوست دارد تفحص کند با صحبتی که با این پیر آغاز می کند سعی می کند خودش را با مفاهیم غریب و نا آشنا مانوس کند و البته این پیر هم با صحبتهای دلنشین و به زبان او سعی می کند صحبت کند.

وارد شدن به حوزه داستان نویسی،تقریبا می توانم بگویم به یاد نمی آورم که هیچ کس دیگری وارد این حوزه در تبلیغ دین شده باشد قبل از ایشان.

 

 

فرزند شهید:

هاشمی نژاد در سن 26 سالگی کتاب معروف مناظره دکتر و پیر را می نویسد. نوآوری که ایشان درآن کتاب به خرج می دهد بسیار جالب است. مجموعه ای از دفاعیات و پرسش هایی هست که ممکن است یک فرد مسلمان در ابعاد مختلف از دین اسلام داشته باشد . ایشان این پرسشها را در این کتاب مطرح می کند و خودش جواب می دهد.این کتاب در حدود سال 37 منتشر شده و بلافاصله بعد از مدت کوتاهی از چاپش، به علت استقبال کم نظیری که از آن می شود،چندین بار مورد تجدید چاپ قرار می گیرد.

میتوان گفت انقلابی که حضرت امام در سال42 شروع کردند بدون زمینه سازی شاگردان مبرز و برجسته ای مثل شهید هاشمی نژاد امکان پذیر نبود. کتاب مناظره دکتر و پیر پنج سال قبل از سال 42 ،قیام حضرت امام، در کشور منتشر شد. که باعث زمینه سازی تفکرات حضرت امام بود

 

آیت الله جباری (امام جمعه بهشهر):

کتابی که از نظر زمان برای ساواک و برای آمریکا از هر قاچاقی قاچاق تر بود یعنی اگر نظام طاغوت چند کیلو تریاک را از یک نفر می گرفت راحت تر بود شایدم خوشحال ترمی شد اما کتاب شهید هاشمی نژاد که مناظره دکتر و پیر می باشدرا پیدا می کرد برایش خیلی درد بود.

اگر می خواهید شهید هاشمی نژاد را بشناسید (کتاب) دکتر و پیر را بخوانید اصلا درد شهید هاشمی نژاد دکتر و پیر است یعنی عقب افتادگی جهان اسلام . ایشان تنها نبود اقبال لاهوری و امثال او ، سید جمال الدین اسد آبادی، اینها دردشان این بود که اسلام به جایگاه بدی رسیده. اگر این درد را نمی فهمیدند ما در این شرایط نبودیم.

 

برادر شهید::

جزو کتبی بود که از هرکس میگرفتند دستگیرش می کردند.

 

 

حجه الاسلام گواهی : (نماینده ولی فقیه در سپاه استانهای مازندران و گلستان)

در یکی ار روستاهای درو افتاده شهر بهشهر ماموران دور خانه ما را گرفتندو گفتند فلانی کجاست؟(اسم ابوی ما را بردند)و ایشان را پیدا کردند. هیچ کس از منزل ما نه می توانست خارج شود و نه داخل. رفتند پشت بام منزل – رسم بود مردم آذوقه سالشان را روی پشت بام می ریختند یک گوشه جو بود برای خوراک حیوانات و یک گوشه گندم بود که آرد می کردند برای خوراک زمستان خودشان.-رفتند داخل گندم را هرچه گشتند –پارویی بود آنجا داخل گندم زدند – دیدند چیزی گیرشان نمی آیدو بهد داخل جو.بعد این جو و گندم را باهم قاطی کردند. من که خیلی سن و سالی نداشتم پرسیدم از ابوی که چه بود؟ ایشان گفتند اینها دنبال کتاب مناظره دکتر و پیر شهید هاشمی نژاد می گردند.

بعد  که دیدند چیزی عایدشان نشد رفتند منزل یکی از اقوام دیگر و دیوار را شکافتند که از آنجا پیدا کنند باز هم پیدا نشد.

بعدها ما متوجه شدیم که ابوی کتاب را چال کرده اند داخل زمین. الان عین همان نسخه هست که بعضی از اوراقش پوسیده شده

شهید هاشمی نژاد شخصیتی بود که زمان را خوب درک کرده بود و با درک عمیق زمان پیش رفته بود. شرایط قبل از انقلاب را دیده بود ، لمس کرده بود، از آثارش پیداست

 

 

ساواک و کتاب دکتر و پیر:

* در سند زير نيز ساواك خبر از توزيع كتاب مناظره دكتر و پير ميدهد:

به : 322

از : 20هـ14

تاريخ : 5/11/53

شماره : 46113/هـ14

موضوع: كتاب مناظره دكتر پير بقلم سيد عبد الكريم هاشمي نژاد

عليرضا كاظمي رئيس كميته اسلامي دانشگاه تربيت معلم ضمن در اختيار گذاردن كتاب مناظره دكتر و پير در مورد اينكه چرا روي جلد كتاب مهر كتابخانه مسجد جليلي را ميخواستند بازرسي كنند امام مسجد مذكور به اشخاص اعلام كرد هر كسي هر كتابي را ميخواهد بياید ببرد و تعدادي از اين كتب به كتابخانه كميته اسلامي دانشگاه تربيت معلم اهدا شده است.

نظريه يكشنبه : 1-مفاد خبر صحيح و كتاب مذكور بشماره عمومي 161 و شماره خصوصي 536 كتابخانه مسجد جليلي ثبت شده است

2-اقدام مستقيم در مورد اظهارات عليرضا كاظمي به حفاظت منبع لطمه وارد ميسازد

نظريه چهارشنبه : نظريه يكشنبه صحيح است

دائره 2 آجودان آقاي نورشك بهره برداري و در پرونده نامبرده ضميمه شود 6/11

نظريه يكشنبه : 1-مفاد خبر صحيح و كتاب مذكور بشماره عمومي 161 و شماره خصوصي 536 كتابخانه مسجد جليلي ثبت شده است

2-اقدام مستقيم در مورد اظهارات عليرضا كاظمي به حفاظت منبع لطمه وارد ميسازد

نظريه چهارشنبه : نظريه يكشنبه صحيح است

دائره 2 آجودان آقاي نورشك بهره برداري و در پرونده نامبرده ضميمه شود 6/11

راه سوم بین کمونیسم و سرمایه داری

اين كتاب متن يك سخنراني است كه توسط سيد هاشمي نژاد در مجلس جشني كه به مناسبت ولادت حضرت رضا (ع) در مدرسه ميرزا جعفر مشهد برگزار گرديده ، ايراد شده است. در اين كتاب شهيد جوانمرد به بررسي اختلافات طبقاتي در جوامع انساني و تاريخ و علل اين امر پرداخته و ضمن برشمردن عوارض و نتايج آن ،‌ اختلافات طبقاتي را تحت سه عنوان كلي ذيل مورد بحث قرار مي دهد :
راه اول : سرمايه داري و انتقاد به روش آن . راه دوم : كمونيسم و اعتقاد وارده بر آن .
راه سوم : مواضع اسلام در برابر اختلاقات طبقاتي و راههايي كه براي از بين بردن آن در اسلام پيشنهادشده است .
آیت الله علم الهدی:
ایشان راه سوم بین کاپیتالیسم و کمونیسم را،با اینکه کتاب کوچکی بود ولی بقدری زیبا ، به قدری مستند و بقدری ساده، در زمانی نوشتند که اندیشه های چپ در مسایل اقتصادی بین نیروهای انقلاب خیلی نفوذ کرده بود ودر بین جوانهای ما داشت توسعه پیدا میکرد

سيد عبدالكريم هاشمي نژاد ، راه سوم بين كمونيسم و سرمايه داري ، مشهد ، كتاب فروشي جعفري ، 1384 قمري ، 75 صفحه .

———

درسی که حسین به انسان ها آموخت

———

———

———

يک بررسي تحقيقي و جامع درباره اصيل ترين انقلاب هاي خونين جهان. اين کتاب درباره نهضت مقدس حسين (ع) که نه تنها يک جنبش اسلامي بلکه حساس ترين راز تاريخ انسان است، نوشته شده و جوانب گوناگون اين واقعه را مورد بررسي قرار داده است. مباحث اين کتاب در سه بخش نگاشته شده است؛ عواملي که ضرورت نهضت امام حسين (ع) را ايجاب مي نمود، روش و سياست خاص فرزند پيامبر (ص) برای رهبری صحیح نهضت و جلوگیری از تحریف آن توسط حکومت هاي فاسد و ديکتاتور و نقش حياتي کاروان اسيران در به ثمر رساندن نهضت.

 

کتاب درسی که حسین به انسانها آموخت بر خلاف اکثر کتبی که در آن زمان نگارش می یافت که یه واقعه عاشورا می پرداختند، به علل پیدایش این قیام می پردازد آغاز  آن را از زمان خلیفه سوم مورد بررسی و تحلیل قرار داده تا به قیام عاشورا می رسد

کتابی تحلیلی است که در زمان خود کمتر بدین شکل توسط محققین و نویسندگان، به آن پرداخته شده بود.

 

پاسخ ما به مشکلات جوانان

اين كتاب حاوي مجموعه پاسخ هايي است كه دانشمند و استاد گرانقدر شهيد هاشمي نژاد در موضوعات مختلف علمي و ديني در جلسات كانون بحث و انتقاد ديني به انبوه جوانان روشنفكري كه در آنجا اجتماع كرده بودند ،‌ داده است . اين كتاب موضوعات ذيل را شامل مي شود :
طول عمر امام زمان (عج) ، انتظار فرج ، گناه محدود و مجازات نامحدود ، آيا نجاست كفار علت بهداشتي دارد ، ‌آگاهي امام از حقايق علمي جهان ، عدالت در تعدد زوجات ، چرا بايد از خداوند بترسيم ، ‌فرضيه داروين ، متعه يا ازدواج موقت ، داستان زيد و انتقاد مسيحيان از آن ، نقاطي كه تقريباً شش ماه شب و شش ماه روز دارد ؛
سن ازدواج دختر و پسر در اسلام ، جهان اسلام و آزادي انتخاب مذهب ، چرا تنها كعبه خانه و قبله مسلمين است ، آزادي علمي و حرمت خواندن نشريات گمراه كننده ، فرزندان نامشروع و مسائل مربوط به آن ، محروميت هاي ناقص الخلقه ها ، چرا همه پيامبران از مشرق زمين ، پيروان مذاهبي كه از اسلام بي خبرند .

عبدالكريم هاشمي نژاد ، مشکلات مذهبی روز(پاسخ ما به مشكلات جوانان) ، كانون بحث و انتقاد ديني ، مشهد ، انتشارات توس .

———

مشکلات مذهبی روز

با توجه به توطئه هاي استعماري كه در رژيم گذشته براي دور كردن مردم از مسائل مذهبي و زشت جلوه دادن چهره اسلام انجام مي گرفت ، شهيد هاشمي نژاد براي مقابله با اين جريانات و روشن كردن اذهان مردم نسبت به مشكلات مذهبي كه در اثر القائات فرهنگي رژيم به وجود آمده بود ، قسمتي از اين مشكلات را در اين كتاب به صورت پرسش مورد بحث قرار داده و به آنها پاسخ گفته است .
در اين كتاب سعي شده تا پاسخ ها تنها بر مبناي منطق و علم باشد ، تا به خوبي بتواند نقش خود را در حق مشكلات به صورت قانع كننده اي ايفا نمايد . مباحث اصلي كتاب عبارتند از :
حكومت جهاني امام زمان (عج) ، طول عمر امام زمان (عج) از نظر زيست شناسي و پزشكي ، مشكل پيري ، چگونه امام زمان (عج) بر جهان غلبه مي يابد ،‌ انتظار فرج يعني چه ، در حكومت امام (عج) چه كساني محكوم به مرگ مي شوند ، كتاب جديد چيست ، سن ازدواج براي دختر و پسر ، آيا وجدان مي تواند جايگزين دين شود ، آيا تربيت مي تواند نقش دين را ايفا كند ، آزادي علمي و حرمت خواندن نشريات گمراه كننده .

سيد عبدالكريم هاشمي نژاد ، مشكلات مذهبي روز ، تهران ،‌ مؤسسه فراهاني ، 1328 ، 200 صفحه .

———

كمونيسم از ديدگاه نظام اقتصادي

در اين كتاب به نظام اقتصادي و اجتماعي اسلام و نقش آن در پايه گذاري اجتماع سالم به بحث پرداخته شده است و علاوه بر آن به انجمن ديني كه سيد جمال الدين حدود يك قرن پيش آن را در مصر تأسيس كرده بود و اثر آن انجمن در سراسر جهان ، اشاره شده است .
شهيد هاشمي نژاد مقدمه بسيار فاضلانه و نسبتاً مفصلي بر اين كتاب نگاشته و زير عناوين : غارتگري در قالب هاي گوناگون ، استعمار در شكل هاي تازه اش ، كمونيسم يا همان امپرياليسم ديروز ،‌ اسلام و خط مشي اقتصادي و اجتماعي آن ، به بحث درباره مسائل و مشكلات جهان اسلام پرداخته است .

عبدالكريم عبداللهي ،‌ كمونيسم از ديدگاه نظام اقتصادي و اجتماعي اسلام ، با مقدمه سيدعبدالكريم هاشمي نژاد ، مشهد ،‌ كتاب فروشي جعفري ، 1351 .

———

مسائل عصر ما

مسائلي كه در اين كتاب بحث شده و موضوع دو سخنراني است ، يكي تحت عنوان قسمتي از مشكلات بزرگ نسل ما در انجمن اسلامي مهندسين در تهران و ديگري تحت گفتار راه سوم بين كمونيسم و سرمايه داري در مجمع عمومي صندوق قرض الحسنه مشهد كه توسط شهيد هاشمي نژاد ايراد شده است .
لازم به تذكر است كه هر يك از اين دو سخنراني قبلاً‌ جداگانه تحت عناوين ذيل منتشر گشته است و سپس در اين كتاب تحت عنوان ‌” مسائل عصر ما ” در يكجا چاپ شده است :
1) مشكلات بزرگ نسل ما ،‌ 2) راه سوم بين كمونيسم و سرمايه داري . با توجه به اين كه به مبحث دوم كه به صورت كتاب جداگانه اي منتشر شده ، قبلاً‌ اشاره كرده ايم و مورد معرفي قرار گرفته است ، در اينجا مبحث اول اين كتاب تحت عنوان مشكلات بزرگ نسل ما معرفي مي گردد .
سيد هاشمي نژاد در اين مبحث به سبك برخي ديگر از آثار خود با روش پرسش و پاسخ مطالب مهمي را در مورد علل پيشرفت و رشد تمدن غرب و نقش مذهب موجود مغرب زمين در اين تطورات و علل انحطاط و عقب ماندگي كشورهاي اسلامي بيان فرموده اند و در خاتمه به بحث درباره راههاي مبارزه با انحطاط در كشورهاي اسلامي پرداخته اند . عناوين كلي بحث به قرار ذيل است :
پرسش اول : آيا مسيحيت و آئين كليسا در پيشرفت و موفقيت هاي كشورهاي مغرب زمين مؤثر است ؟
پرسش دوم : آيا تعليمات اسلام و قرآن موجب عقب افتادگي و انحطاط كشورهاي اسلامي گرديده ؟‌
پرسش سوم : عوامل پيشرفت و موفقيت هاي مادي و اجتماعي كشورهاي مسيحي چيست ؟ و آيا اين عوامل در اسلام وجود دارد ؟
پرسش چهارم : عواملي كه موجب عقب ماندگي كشورهاي اسلامي گرديده كدام است ؟‌
پرسش پنجم : آيا راه نجاتي براي اجتماع اسلامي از اين وضع دردناكي كه اكنون به آن دچارند يافت مي شود ؟‌
1) نبوت يا سومين اصل اعتقادي اسلام ، 2) نارسايي فكري انسان ها ، 3) حسن نفع طلبي، 4) خاصيت رنگ پذيري در انسان ها ، 5) تأثير دگرگوني هاي زندگي در عقايد انسان ها ، 6) ضمانت اجرايي يا امتيازي بزرگ در قوانين آسماني ، 7) نياز به وساطت پيامبران با خداوند ، 8) وحي يا چگونگي ارتباط پيامبران با خداوند ، 9) عصمت ، 10) اعجاز ، 11) اعجاز قران ، 12) بشارت مسيح (ع) درباره پيامبر اسلام (ص) .

سيد عبدالكريم هاشمي نژاد ، مسائل عصر ما ، تهران ، مؤسسه مطبوعاتي فراهاني ، 202 صفحه

———

ضرورت تشکیلات

مباحث اين كتاب عبارتند از سخنراني استاد شهيد در مجمع اصناف تاريخ 19/1/60 ،‌ ايراد شده است و طي آن در مورد ضرورت و نقش تشكيلات و پيشبرد اهداف انقلاب و خدمت به نظام جمهوري اسلامي و راههاي دستيابي به آن بحث شده است .

سيد عبدالكريم هاشمي نژاد ،‌ ضرورت تشكيلات ، حزب جمهوري اسلامي ، بي تا ، 33 صفحه .

———

رهبران راستین

اين كتاب كه جلد دوم “‌ اصول پنجگانه اعتقادي “‌ است ، به بحث درباره نبوت و مسائل و مباحث مربوط به آن اختصاص داده شده و با ديدي وسيع و روشن و متناسب با پيشرفت هاي فرهنگي روز ، مسائل موجود در اين زمينه را در مقايسه با حوادث و تفكرات جديد مورد بررسي قرار داده است .
عناوين سرفصل هاي اصلي كتاب به شرح زير است :
ظلم چيست و غفران يعني چه ؟ ، مقصود از ذنب در سوره فتح ،‌ گناه بخشي در كليسا ، اعترافات مهم دانشمندان درباره قرآن .

سيد عبدالكريم هاشمي نژاد ،‌ رهبران راستين ( اصول پنجگانه اعتقادي ، نبوت و مباحث مربوط به آن) ،‌ تهران ، انتشارات صبا ، 1361 .

———

هستی بخش

شهيد بزرگوار هاشمي نژاد در مورد هدف از نگارش اين كتاب در صفحه 20 همين كتاب مي فرمايد : ” جمعي از دوستان دانشجوي من مركب از دانشكده هاي الهيات ،‌ علوم پزشكي و ادبيات از من خواستند كه جلسات بحثي را درباره شناخت مسائل انتقادي و قوانين عملي اسلام براي آنان به وجود آورم تا بر ايمان خلل ناپذير آنها نسبت به اصالت همه جانبه اين مكتب افزون شود و هم آنان را براي دفاع مستدل و منطقي از واقعيات و حقايق اسلام در برابر افكار مادي و ماترياليستي و آراء و عقايد گوناگون آماده سازد .”
اين كتاب كه بر اساس بحث هاي فوق الذكر شكل گرفته ، مباحث زير را شامل مي گردد :
چرا بايد خدا را بشناسيم ،‌ خداشناسي با اولين اصل اعتقادي ، شگفتي هاي خلقت در بدن انسان ، حيوانات و نظامي كه بر آنها حكومت مي كند ، نگاهي به دنياي اسرارآميز ميكروب ها و گياهان ، نگاهي به آفرينش گياهان ، كرات آسماني و اسرار آفرينش آنها ، زمين يا بستر زندگي ما ، اين همه نظم در پديده هاي جهان از كجاست ، نكته اي جالب در برهان نظم ، فطرت يا طبيعي ترين راه براي شناخت خداوند ، حادث بودن جهان ، ممكن و واجب .

سيد عبدالكريم هاشمي نژاد ، اصول پنجگانه اعتقادي ، چاپ اول ، مشهد انتشارات توس ، 1352 .

دانلود کتاب 
هستي بخشي

قرآن و کتاب های دیگر آسمانی

مسائلي كه در اين كتاب مورد بحث قرار گرفته موضوع يك سلسله سخنراني است كه در مدت ده شب در حسينيه ارشاد تهران ايراد گرديده است . در اين گفتار بين قرآن و كتاب هاي ديگري كه اكنون به نام كتاب هاي آسماني در دسترس ماست ، مقايسه اي كوتاه انجام شده و مباحثي چند مورد بررسي قرار گرفته است . سيد هاشمي نژاد طي اين سخنراني ها ضمن بحثي مقدماتي درباره نبوت و لزوم اعجاز انبياء ، جنبه هاي مختلف اعجاز قرآن و نيز چگونگي جمع آوري قرآن را مورد بحث و بررسي قرار داده ، سپس به انتقاد و بررسي كتب ديگري كه به عنوان كتب آسماني مطرح هستند پرداخته و انحرافات و تحريف هايي را كه به آن كتب راه يافته است ، بيان مي نمايند و با بيان اعترافات دانشمندان درباره قرآن به بحث خاتمه داده اند .
عناوين كلي كتاب مذكور كه هر عنوان به نوبه خود سرفصل هاي بسياري را در بر مي گيرد به شرح زير است :
دعوت انبياء ، چرا معجزات انبياء گوناگون است ، قرآن يا معجزه دائمي پيغمبر اسلام ، اعجاز قرآن از جنبه هاي گوناگون ، آيا قرآن تحريف شده است . كتاب هاي عهد جديد هم آسماني نيست ، محتويات عهدين درباره خداوند ، قرآن خداند را چگونه مي شناسد ، پيامبران از ديدگاه قرآن و كتاب هاي ديگر آسماني ، عهدين درباره انبياء چه مي گويند .
آيا قرآن به انبياء گناه نسبت داده است و گسترده اي را در بر مي گيرد و مسائل مختلف را مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهد و در ادامه مباحث كتاب راه سوم بين كمونيسم و سرمايه داري چاپ شده است .

سيد عبدالكريم هاشمي نژاد ، قرآن و كتاب هاي ديگر آسماني ، تهران ، انتشارات فراهاني ، چاپ دوم ، 308 صفحه .

مبارزه با جهل و مادی

اين كتاب حاوي دو مقاله است به نام هاي “‌ ماديات يا سيل بنيان كن “‌ و ” فرهنگ را دريابيد ” ، كه طي اين دو مقاله مسائل ديني و اجتماعي و گرفتاري هاي جامعه اسلامي مورد بحث و بررسي قرار گرفته است .

سيد عبدالكريم هاشمي نژاد ، مبارزه با جهل و ماديت ، قم ، مؤسسه قدس ، 1360 ، 24 صفحه .

———

منافقین پرچم دار

———

———

———

ماهیت انجمن حجتیه

———

———

———

ولایت فقیه

———

———

دانلود کتاب

ولایت فقیه

مجمع الفرائد

———

———

———